Powstanie Pionierskiej Wytwórni Surowicy Weterynaryjnej
Historia Biowetu sięga czasów II Rzeczypospolitej. Wówczas to nowo powstałe państwo polskie stanęło przed poważnym zagrożeniem całkowitego załamania się hodowli bydła z powodu wybuchu wysoce zakaźnej, zwalczanej z urzędu, choroby wirusowej zwanej potocznie księgosuszem (Rinderpest) lub pomorem bydła. W odpowiedzi na ogólnoeuropejski kryzys obejmujący problemem księgosuszu również inne kraje, 19 października 1920 roku Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych RP, pod przewodnictwem ministra Juliusza Poniatowskiego, zleciło Państwowemu Instytutowi Naukowemu Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach (PINGW) produkcję surowicy przeciwksięgosuszowej. Zadanie to powierzono dwóm wybitnym specjalistom, tj. prof. Leonowi Marchlewskiemu, dyrektorowi Instytutu, oraz dr Feliksowi Jaroszyńskiemu, kierownikowi Wydziału Serologicznego. Na siedzibę nowo powstałej wytwórni wybrano leśniczówkę Michałówka, położoną zaledwie 4 km od Puław. W czasie pierwszych 16 miesięcy działalności stacji wyprodukowano niemal 15,5 tysiąca litrów surowicy, dzięki czemu udało się zaszczepić całą zagrożoną księgosuszem populację bydła w Polsce. Dzięki ogólnopolskim działaniom, już w 1922 roku chorobę uznano za zwalczoną, co było niewątpliwie spektakularnym sukcesem nie tylko państwowych służb weterynaryjnych, ale również głównego producenta surowicy – dzisiejszej Spółki Biowet Puławy.
Powołanie PZPB Biowet w Puławach
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na leki weterynaryjne, na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa z 31 grudnia 1951 r., powstały Puławskie Zakłady Przemysłu Bioweterynaryjnego – Biowet (PZPB Biowet). Nowoczesna firma otrzymała do dyspozycji budynki oraz pomieszczenia w głównym gmachu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, a także kompleks budynków ze stacją przeciwpomorową w Michałówce. Dzięki temu Biowet od początku swojego istnienia rozwijał działalność na rzecz zdrowia zwierząt, stając się kluczowym producentem leków weterynaryjnych w Polsce
Powołanie Spółki Biowet Puławy
Zmiany ustrojowe w Polsce stworzyły nową sytuację polityczno-gospodarczą, co doprowadziło do decyzji o prywatyzacji PZPB Biowet Puławy. Po konsultacjach i spotkaniach z załogą, w listopadzie 1995 r. Rada Pracownicza uchwaliła prywatyzację w formie spółki pracowniczej. Umowę spółki z o.o. podpisano 29 grudnia 1995 r., a proces prywatyzacji zakończono w kwietniu 1997 r., kiedy to pracownicy stali się udziałowcami i właścicielami przedsiębiorstwa.